Rugsėjo 29 d. - spalio 2 d. Filologijos fakultete vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Meletijaus Smotrickio Gramatika (Vievis 1619) lingvistiniame Europos kontekste“, skirta pirmosios bažnytinės slavų kalbos gramatikos 400-ioms metinėms.
Konferencijoje dalyvauja mokslininkai iš Lietuvos, Rusijos, Austrijos, Baltarusijos, Vokietijos, Slovėnijos, Lenkijos. Pagrindiniai organizatoriai - VU FilF Baltijos kalbų ir kultūrų instituto Rusų filologijos katedra ir Maskvos Mokslinis seminaras Slavia Christiana (https://slaviachristiana.ru/projects.html) - jau trečia kartą rengia mokslinias konferencijas ir seminarus Vilniuje. Pirma konferencija įvyko 2012 m., antra - 2014 m.
Meletijus Smotrickis (apie 1577-1633), stačiatikių ir unitų veikėjas, mokslininkas, filologas, pirmosios slavų gramatikos autorius, XVII a. pradžioje gyveno Vilniuje, buvo Šv. Dvasios vienuolyno stačiatikių brolijos mokyklos mokytojas.
Svarbiausias M. Smotrickio veikalas ir bene svarbiausias Vievio spaustuvės leidinys – 1619 m. Vievyje išspausdinta „Slavų kalbos gramatika“ („Grammatiki Slavenskija pravilnoe Sintagma“). M. Smotrickio Gramatika 200 metų buvo slavų kalbų mokslo pagrindas ir turėjo didelę įtaką pirmosioms rusų kalbos gramatikoms. 1629 m. ji perspausdinta Vilniuje, o 1648 m. – Maskvoje. Iš jos buvo mokomasi visame stačiatikių pasaulyje net iki XIX a. M. Lomonosovas vadino ją savo „mokslingumo vartais“.